Jak udzielać urlopu wychowawczego po zmianie przepisów od 1 października 2013 r.
Możliwość wykorzystania 1 miesiąca urlopu wychowawczego wyłącznie przez jednego z rodziców, udzielanie urlopu wychowawczego w 5 częściach oraz zawieszenie przedawnienia urlopu wypoczynkowego za czas przebywania na urlopie wychowawczym to najważniejsze zmiany, jakie wejdą w życie od 1 października 2013 r. w zakresie udzielania urlopu wychowawczego.
Przyczyną zmian w tym zakresie była przede wszystkim konieczność dostosowania krajowego ustawodawstwa do dyrektywy Rady 2010/18/UE z 8 marca 2010 r. w sprawie wdrożenia zmienionego porozumienia ramowego, dotyczącego urlopu rodzicielskiego zawartego przez BUSINESSEUROPE, UEAPME, CEEP i ETUC oraz uchylającej dyrektywę 96/34/WE (Dz.Urz. UE L 68 z 18.3.2010, str. 13). Co do zasady, zmiany te są korzystne dla pracowników i uelastyczniają prawo do korzystania z urlopu wychowawczego.
Długość urlopu wychowawczego bez zmian
Nowelizacja Kodeksu pracy przyniosła wyłącznie porządkową zmianę w zakresie wymiaru przysługującego urlopu wychowawczego dla pracownika. Występujący dotychczas 3-letni okres urlopu zastąpiono 36-miesięcznym. Zmiana ta nie powoduje żadnych konsekwencji zarówno dla pracowników będących w trakcie urlopu wychowawczego w dniu wejścia w życie nowelizacji przepisów, jak też dla tych, którzy dopiero mają zamiar skorzystać z urlopu wychowawczego. Zgodnie z zasadami liczenia terminów w prawie pracy, zarówno 3-letni, jak i 36-miesięczny okres urlopu wychowawczego zakończy się w tym samym dniu.
PRZYKŁAD
Pracownica zakładu krawieckiego legitymująca się 2-letnim stażem pracy złożyła do pracodawcy wniosek o udzielenie jej 2-letniego urlopu wychowawczego od 1 sierpnia 2013 r. Pracodawca udzielił jej tego urlopu, obliczając termin jego zakończenia na 31 lipca 2015 r. W związku z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie urlopów wychowawczych od 1 października 2013 r. pracodawca nie będzie musiał dokonywać żadnego przeliczenia urlopu wychowawczego pracownicy. Termin jego zakończenia pozostanie aktualny na 31 lipca 2015 r. W związku z nowelizacją również pracownica nie będzie musiała składać kolejnego wniosku o ten urlop czy w żaden sposób modyfikować poprzednio złożonego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty