28.11.2014 Kadry i płace

Trzynastki za 2014 r. w praktyce - odpowiedzi na 5 najtrudniejszych pytań

Dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka) przysługuje pracownikom jednostek sfery budżetowej za efektywnie przepracowany rok u danego pracodawcy. Pracownik, który nie przepracował całego roku, nabywa prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, jeżeli ten okres wynosi co najmniej 6 miesięcy. Trzynastka powinna zostać wypłacona najpóźniej do końca marca następnego roku.

Ustalanie uprawnienia do rocznej nagrody i jej wypłata nadal powodują wiele wątpliwości. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Czytelników w tym zakresie.

Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo od 14 października 2013 r. do 27 czerwca 2014 r. przysługuje trzynastka za 2014 r.? Nauczyciel był zatrudniony na czas trwania zajęć dydaktyczno-wychowawczych, tj. do ostatniego piątku czerwca 2014 r.

TAK. Nauczyciel przepracował wymagane 6 miesięcy, dlatego nabywa prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu.

Co do zasady, nauczyciel nabywa prawo do trzynastki pod warunkiem, że przepracowany przez niego okres wynosi co najmniej 6 miesięcy. Nie dotyczy to m.in. przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem zgodnie z organizacją pracy szkoły (art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym...). Jednak w omawianej sytuacji ta zasada nie ma zastosowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne