29.05.2014 Ubezpieczenia

Ustalenie podstawy wymiaru zasiłku, gdy za miniony okres nie przysługuje premia

Premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli pracownik nie nabył prawa do premii, ponieważ nie spełnił wymaganych warunków, premii za poprzedni okres nie należy wyłączać z podstawy wymiaru zasiłku.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (wynagrodzenia chorobowego) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. Podstawę wymiaru stanowi również przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem roku.

Za każdy dzień niezdolności do pracy przysługuje 1/30 kwoty podstawy wymiaru. Wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego to przychód pracownika, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne.

W podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględnić premie, nagrody i dodatki, jeżeli nie są wypłacane za okres pobierania zasiłku zgodnie z obowiązującymi u pracodawcy przepisami wewnątrzzakładowymi (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

UWAGA!

Ustalając prawo do zasiłku przychód należy pomniejszyć o 13,71%.

Sposób uwzględniania w podstawie wymiaru zasiłku premii, nagród, dodatków

Premie oraz inne składniki wynagrodzenia (nagrody, dodatki) przysługujące za okresy miesięczne pracodawca uwzględnia w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy kwartalne należy wliczać do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Natomiast premie, nagrody i dodatki przysługujące za okresy roczne wlicza się w wysokości 1/12 wypłaconej kwoty za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała ta niezdolność (art. 42 ust. 1-3 ustawy zasiłkowej). Analogiczne zasady mają zastosowanie w odniesieniu do składników wynagrodzenia wypłacanych za inne okresy (np. półroczne, czteromiesięczne, dwumiesięczne).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne