Prawidłowe ustalanie okresu wyczekiwania
Okres wyczekiwania ma zastosowanie tylko do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, tj. zasiłku i wynagrodzenia chorobowego. Prawo do pozostałych świadczeń, tj. do zasiłku macierzyńskiego, zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego oraz do zasiłku opiekuńczego ubezpieczony nabywa bez okresu wyczekiwania.
Zasiłek chorobowy przysługuje po upływie tzw. okresu wyczekiwania, czyli po odpowiednio długim podleganiu ubezpieczeniu chorobowemu przed powstaniem niezdolności do pracy z powodu choroby. Dla osób ubezpieczonych obowiązkowo okres wyczekiwania wynosi 30 dni, a dla ubezpieczonych dobrowolnie 90 dni.
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje bez okresu wyczekiwania, czyli od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu, w czterech przypadkach (art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej), tj. jeżeli:
● ubezpieczony jest absolwentem szkoły lub szkoły wyższej i został objęty ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpił do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty