Warunki przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego
Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego mogą przystąpić, na swój wniosek, ubezpieczeni niebędący pracownikami, obowiązkowo objęci ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Ubezpieczony, który przystąpi do tego ubezpieczenia, będzie miał prawo do wypłaty zasiłku z ZUS.
Dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym mogą zostać objęte osoby, które są zgłoszone do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, wymienione w katalogu osób uprawnionych do tego ubezpieczenia. Należą do nich (art. 11 ust. 2 ustawy systemowej):
● nakładcy,
● wykonujący pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,
● prowadzący pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
● osoby wykonujące pracę odpłatnie, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
● wykonujący umowę uaktywniającą (nianie) oraz
● duchowni.
Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego
Warunkiem przystąpienia do ubezpieczenia jest złożenie odpowiedniego zgłoszenia do ZUS na formularzu ZUS ZUA lub stosownego wniosku do płatnika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty