Jak ustalać wynagrodzenie za czas wolny od pracy udzielony w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych nadgodzin
Za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych wynikających z przekroczenia dobowej normy czasu pracy lub z przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy pracownikowi przysługuje tylko jedna rekompensata. Może mieć ona postać dodatku za pracę nadliczbową albo czasu wolnego udzielonego w zamian takiej pracy. Zastosowanie jednej formy wyklucza drugą.
Udzielenie czasu wolnego w zamian za przepracowane nadgodziny może nastąpić na wniosek lub bez wniosku pracownika.
Za nadgodziny - czas wolny
Za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez takiego wniosku. Wówczas pracodawca udziela czasu wolnego od pracy najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, przy czym nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy (art. 151 § 1-2 Kodeksu pracy). Oznacza to, że za czas wolny udzielony w tym samym wymiarze co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie (art. 80 Kodeksu pracy). Przepisy przewidują natomiast wynagrodzenie, ale tylko za czas wolny udzielony w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych nadgodzin z inicjatywy pracodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty