Jak zapłacić za czas nieprzepracowany z powodu rozkładu czasu pracy w wydłużonych okresach rozliczeniowych w różnych systemach wynagradzania
Nowe przepisy o czasie pracy pozwalają tak zorganizować pracownikom pracę, że w praktyce mogą wystąpić miesiące, w których rozkład czasu pracy nie będzie w ogóle przewidywał wykonywania pracy. Za niewykonywanie pracy pracownicy otrzymają pensję w wysokości uzależnionej od systemu, w jakim są wynagradzani, przy czym ich wysokość nie zawsze będzie odpowiadała minimalnemu wynagrodzeniu.
W przedłużonym okresie rozliczeniowym rozkład czasu pracy pracowników może przewidywać różne liczby godzin pracy w poszczególnych miesiącach. W takiej sytuacji pracodawca powinien równoważyć okresy dłuższej pracy okresami pracy krótszej albo okresami niewykonywania pracy. Wysokość wynagrodzenia przysługującego pracownikom w miesiącach, w których praca nie była wykonywana, powinna, co do zasady, wynikać z umowy o pracę.
Zobacz wideoszkolenie "Zmiany w czasie pracy od 23 sierpnia 2013 r." dostępne w Bibliotece INFOR FK na www.inforfk.pl
Gwarancja co najmniej minimalnego wynagrodzenia
Jeżeli pracownik w danym miesiącu, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, wykonuje pracę w zakresie bardzo ograniczonym czasowo, to jego wynagrodzenie nie może być niższe niż odpowiednie do jego stażu minimalne wynagrodzenie (art. 129 § 5 Kodeksu pracy). Taka gwarancja wynika wprawdzie pośrednio z art. 6-7 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, ale jest niepełna. Nie przewiduje bowiem sytuacji niewykonywania pracy w ogóle. Przepis ten stanowi, że wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku. Jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, należy je uzupełnić do tej wysokości w postaci wyrównania. Wyrównanie wypłaca się za okres każdego miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzenia. Z przywołanych regulacji wynika zatem zasada, że wysokość minimalnego wynagrodzenia jest zagwarantowana w każdym miesiącu. W 2013 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 1600 zł, a dla pracownika w pierwszym roku pracy 1280 zł miesięcznie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty