Jak udzielać urlopów macierzyńskich i rodzicielskich po zmianach przepisów od 17 czerwca 2013 r.
Od 17 czerwca 2013 r. został wydłużony o 2 tygodnie dodatkowy urlop macierzyński i urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wprowadzono także nowy rodzaj urlopu - urlop rodzicielski. Takie zmiany wynikają z ustawy z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.
Po zmianie przepisów pracownik, któremu urodziło się dziecko, może przebywać na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim łącznie przez 52 tygodnie. Na okres ten składają się:
● 20 tygodni urlopu macierzyńskiego,
● 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
● 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.
W przypadku urodzenia większej liczby dzieci urlop macierzyński i rodzicielski mogą trwać łącznie od 65 do 71 tygodni.
Do kogo ma zastosowanie nowelizacja
Nowelizacja, która weszła w życie 17 czerwca br., ma zastosowanie do pracowników i innych ubezpieczonych, których dzieci urodziły się po 31 grudnia 2012 r. Ponadto z nowych regulacji mogą skorzystać ubezpieczeni, którzy po 31 grudnia 2012 r. przyjęli na wychowanie dziecko i wystąpili do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia lub przyjęli na wychowanie dziecko w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy rodziny zastępczej zawodowej). Zatem przepisy te należy stosować do pracowników:
● korzystających w dniu wejścia w życie nowelizacji z podstawowego urlopu macierzyńskiego lub podstawowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
● korzystających w dniu wejścia w życie nowelizacji z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
● będących rodzicami wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r., nawet gdy na dzień wejścia w życie ustawy nie korzystają oni już z dodatkowego urlopu macierzyńskiego (dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego). Pracownicy ci mogą skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze różnicy między nowym wymiarem tego urlopu a dotychczasowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty