Od rozpoczęcia pobierania zasiłku macierzyńskiego prowadzący działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniom z tytułu zasiłku - wyjaśnił ZUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, a także zleceniobiorcy, którzy rozpoczynają pobieranie zasiłku macierzyńskiego, powinni zostać wyrejestrowani z ubezpieczeń społecznych oraz z ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu, z którego uzyskali zasiłek macierzyński. Osoby te powinny następnie zostać zgłoszone do tych ubezpieczeń z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Takie jest najnowsze stanowisko ZUS.
Pobieranie zasiłku macierzyńskiego stanowi odrębny tytuł do ubezpieczeń społecznych. Od dnia rozpoczęcia pobierania zasiłku macierzyńskiego m.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą lub zleceniobiorcy podlegają ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu pobierania tego zasiłku. Osoby te powinny zostać wyrejestrowane z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu, z którego uzyskały prawo do zasiłku macierzyńskiego, a następnie powinny zostać zgłoszone do tych ubezpieczeń z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli osoba prowadząca działalność w dalszym ciągu będzie ją prowadziła lub jeżeli umowa zlecenia trwa, osoby te powinny zostać zgłoszone z tytułu działalności lub zlecenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Prezentowane przez ZUS stanowisko nie jest jednolite dla wszystkich osób podlegających ubezpieczeniom społecznym, gdyż w przeciwieństwie do zleceniobiorców czy osób prowadzących działalność gospodarczą ZUS nie nakazuje wyrejestrowywać pracowników w przypadku rozpoczęcia korzystania przez nich z zasiłku macierzyńskiego. W związku z tym redakcja "Monitora prawa pracy i ubezpieczeń" wystąpiła do Centrali ZUS z prośbą o wyjaśnienie przedstawionych niżej stanów faktycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty