Na jakich warunkach można zatrudniać osoby na stażu absolwenckim
Częstym sposobem zatrudnienia przez pracodawców absolwentów podejmujących pierwszą w życiu pracę jest przyjmowanie ich na staż na podstawie skierowania starosty. Staż to nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez realizowanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.
Stażystą może być osoba bezrobotna, która nie ukończyła 25 lat. Ponadto stażystą może zostać absolwent, który nie ukończył 27 lat, ale tylko w okresie 12 miesięcy od dnia uzyskania dokumentu potwierdzającego ukończenie szkoły wyższej (art. 53 ust. 1 i 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Pozyskiwanie stażystów
Pracodawca, chcąc przyjąć do swojej firmy stażystów, musi zwrócić się z wnioskiem do właściwego starosty o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu.
WAŻNE!
Sprawami związanymi ze stażem zajmują się powiatowe urzędy pracy, w których pracodawcy mogą składać wnioski o przyjęcie bezrobotnego na staż.
Pracodawców, aby mogli przyjąć bezrobotnego na staż, nie obowiązują żadne kryteria dotyczące zarówno długości prowadzenia działalności, jak i liczby zatrudnionych pracowników.
U organizatora stażu, który jest pracodawcą, staż mogą odbywać w tym samym czasie bezrobotni w liczbie nieprzekraczającej liczby pracowników zatrudnionych u tego pracodawcy w dniu składania wniosku w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Jeżeli organizator stażu nie zatrudnia żadnych pracowników, staż może u niego odbywać w tym samym czasie wyłącznie jeden bezrobotny (§ 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych).
Wniosek o zawarcie umowy o staż powinien zawierać:
● dane organizatora: firmę lub imię i nazwisko, siedzibę i miejsce prowadzenia działalności oraz imię i nazwisko osoby upoważnionej do reprezentowania organizatora,
● liczbę pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,
● liczbę przewidywanych miejsc pracy, na których bezrobotni będą odbywać staż,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty