Jakie zapisy w regulaminie wynagradzania pozwalają na wliczenie świadczeń do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłków z ubezpieczenia chorobowego
Obliczając świadczenia dla pracownika za czas choroby bierze się pod uwagę oprócz wynagrodzenia zasadniczego, które zawsze stanowi podstawę wymiaru, również inne składniki wynagrodzenia.
O tym, czy dany składnik będzie wchodził do podstawy wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy, decydują wewnętrzne przepisy w zakładzie pracy. Ma to zapobiegać temu, żeby pracownik w czasie, kiedy nie wykonuje pracy, nie otrzymywał podwójnie tych samych składników wynagrodzenia: raz wypłacanych przez pracodawcę, a potem wliczanych do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Dlatego nie wszystkie składniki wynagrodzenia, od których odprowadza się składki na ubezpieczenie chorobowe, wlicza się następnie do podstawy wymiaru.
Nowy regulamin wynagradzania, który zacznie obowiązywać w naszym zakładzie od lipca br., nie zawiera żadnej wzmianki o tym, jak postępować z premiami w czasie, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe albo inne świadczenie za czas niezdolności do pracy. Jak na podstawie takich zapisów powinnam obliczać pracownikom podstawę wymiaru tych świadczeń?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się