Kiedy można starać się o zasiłek opiekuńczy z ubezpieczenia chorobowego?
Pracownikom oraz członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, czyli osobom, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, przysługuje zasiłek opiekuńczy. Jest to świadczenie wypłacane w przypadku konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny.
Do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dziećmi ma prawo zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Zasiłek ten wypłaca się jednak tylko jednemu z rodziców - temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. Zasiłek opiekuńczy przysługuje z tytułu sprawowania opieki nad:
• zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8. roku życia,
• chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14. roku życia albo
• innym chorym członkiem rodziny.
Pracownica wróciła do pracy 1 czerwca br. po 3-letnim urlopie wychowawczym. Wychowuje 2 dzieci w wieku 3 i 7 lat i mieszka z ich ojcem, który nie jest jej mężem. Ojciec dzieci pracuje. Czy pracownica może starać się o zasiłek opiekuńczy na zdrowe dzieci? Jak traktować ojca jej dzieci?
Państwa pracownica może starać się o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do ukończenia przez nie 8. roku życia, jeżeli jest to spowodowane:
nieprzewidzianym zamknięciem żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się