Jakie świadczenia na wypadek choroby przysługują pracownikom tymczasowym?
Jesteśmy w trakcie sezonu urlopowego. Pracownicy chcieliby skorzystać z letniego odpoczynku, natomiast pracodawcy muszą zapewnić prawidłowe funkcjonowanie zakładu pracy. Dlatego coraz bardziej popularną formą zatrudnienia jest „wypożyczanie pracowników”, czyli zatrudnienie tymczasowe.
Przedsiębiorca musi jednak liczyć się z tym, że pracownik, który został skierowany do zakładu przez agencję pracy tymczasowej, może zachorować albo otrzymać zwolnienie z powodu opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Świadczenie w tym przypadku wypłaci agencja pracy tymczasowej albo ZUS.
W zasadzie zwolnienie lekarskie pracownika tymczasowego i nabycie przez niego uprawnień do zasiłku chorobowego nie różni się od prawa do świadczeń pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy. Jednak specyfika tego rodzaju zatrudnienia powoduje, że niektóre z uprawnień należy ustalić według innych zasad.
Podpisaliśmy z agencją pracy tymczasowej umowę, zgodnie z którą obowiązki naszych pracowników przebywających na urlopach wypoczynkowych będą wykonywać trzej kierowcy zatrudnieni przez agencję. Jeden z nich po 2 tygodniach pracy przyniósł zwolnienie lekarskie. Czy pracownicy tymczasowi mają prawo do wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się