13.07.2005 Kadry i płace

Jakie są zasady wypłacania dodatku za wysługę lat pracownikom samorządowym?

Dodatki stażowe do wynagrodzenia nie są dodatkami powszechnymi w tym znaczeniu, że nie przysługują automatycznie (tzn. z mocy powszechnie obowiązujących przepisów) u każdego pracodawcy. Pracownicy mają do nich prawo na podstawie przepisów szczególnych odnoszących się do ich zatrudnienia (np. służby mundurowe, nauczyciele) albo na mocy przepisów obowiązujących w danym zakładzie pracy (układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania).

Jedną z grup pracowników, którym przysługują różnego rodzaju dodatkowe składniki wynagrodzenia, są pracownicy samorządowi. Mają oni prawo m.in. do dodatku za wieloletnią pracę.
Jeden z pracowników naszego urzędu pracuje także u innego pracodawcy, u którego był zatrudniony już przez 8 lat przed rozpoczęciem pracy u nas. Czy okres pracy w tamtym zakładzie wliczamy do okresu, od którego zależy wysokość dodatku stażowego?
Nie. Mimo że jest to stosunkowo długi okres zatrudnienia, nie można go zaliczać do okresu uprawniającego do dodatku stażowego, ponieważ jest to zatrudnienie niezakończone. Wyłączenie to dotyczy jednak tylko niezakończonych okresów zatrudnienia.
Przykład
Pracownik przed zatrudnieniem w urzędzie X przez 5 lat pracował u innego pracodawcy (i w trakcie zatrudnienia w tym urzędzie kontynuuje tę pracę). W ciągu tych 5 lat był jednak zatrudniony:
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne