13.11.2004 Ubezpieczenia

Jak ustalać prawo do świadczeń w razie choroby z tytułu wypadku przy pracy?

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, obok ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i chorobowego, przewiduje ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, tzw. ubezpieczenie wypadkowe. Z tego tytułu, po spełnieniu określonych warunków, ubezpieczonym przysługują m.in. zasiłek chorobowy, zasiłek wyrównawczy i świadczenie rehabilitacyjne.

Zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne przysługują wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym, natomiast zasiłek wyrównawczy - wyłącznie ubezpieczonym będącym pracownikami.
Zatrudniam w swoim zakładzie pracy osoby na podstawie umowy zlecenia, które mam obowiązek zgłaszać do ubezpieczenia wypadkowego. Niektóre z tych osób nie wyraziły zgody na objęcie ich ubezpieczeniem chorobowym, które jest dla nich dobrowolne. Czy takim osobom, jeżeli ulegną wypadkowi przy pracy, przysługuje zasiłek chorobowy?
W przedstawionej sytuacji osoby niepodlegające ubezpieczeniu chorobowemu mają prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Prawo do świadczeń w razie choroby z ubezpieczenia wypadkowego mają zarówno osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu (obowiązkowo lub dobrowolnie), jak i osoby niepodlegające ubezpieczeniu chorobowemu w ogóle (m.in. posłowie i senatorowie pobierający uposażenie, osoby pobierające stypendia sportowe, osoby pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy na podstawie skierowania wydanego przez powiatowy urząd pracy).
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne