Interpretacja indywidualna z dnia 5 czerwca 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.375.2026.1.KF
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 kwietnia 2026 r. wpłynął Pani wniosek z 13 kwietnia 2026 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z tzw. „ulgi na powrót”. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W okresie od 2016 r. do 2026 r. mieszkała Pani i pracowała na terytorium Holandii, gdzie znajdowało się centrum Pani interesów życiowych oraz gospodarczych. W tym czasie nie posiadała Pani w Polsce stałego miejsca zamieszkania ani nieruchomości, nie prowadziła Pani działalności gospodarczej w Polsce i przebywała Pani w kraju jedynie okazjonalnie, przez kilka tygodni w roku w celach prywatnych. Posiadała Pani natomiast meldunek zarówno w Polsce jak również za granicą.
W Holandii osiągała Pani dochody z pracy i podlegała Pani tamtejszemu systemowi podatkowemu, rozliczając się z tamtejszym organem podatkowym. Pani życie zawodowe i codzienne koncentrowało się w Holandii. W Polsce posiada Pani wyłącznie więzi rodzinne (rodzice), jednak nie stanowiły one podstawy do uznania Polski za miejsce Pani ośrodka interesów życiowych.
W okresie pobytu za granicą składała Pani w Polsce zeznania podatkowe z wykazaniem dochodów zagranicznych (PIT/ZG), jednak wynikało to z ostrożności i przyjętego sposobu rozliczeń.
W styczniu 2026 r. powróciła Pani na stałe do Polski.
Posiada Pani dokumenty, które potwierdzają, że centrum Pani interesów znajdowało się w Holandii, w tym: numer BSN, rozliczenia podatku dochodowego w Holandii, decyzje podatkowe, Jaaropgave od pracodawcy, umowę o pracę, umowy o abonament komórkowy, konto bankowe oraz wyciągi potwierdzające, że faktycznie żyła Pani za granicą, paski wynagrodzeń, historię zatrudnienia, korespondencję urzędową na adres w Holandii, a także kredyt.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
