Interpretacja indywidualna z dnia 21 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.29.2025.1.PK
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący braku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek czynszu najmu aktywów od podmiotu powiązanego. Uzupełnili go Państwo pismem z 20 marca 2025 r. (wpływ 20 marca 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka A. jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej również Podatnik, Wnioskodawca lub Spółka), prowadzącym działalność gospodarczą, której przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej jest świadczenie usług medycznych (PKD 86.22.Z). Członkowie Zarządu Spółki są jej udziałowcami.
Pan A.A. (dalej również jako „Udziałowiec, A.A.”) niezależnie od Spółki prowadzi wynajem prywatnych składników majątku w postaci części lokalu użytkowego oraz pojazdu samochodowego osobowego do majątku Spółki. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w Polsce, nie dokonuje transakcji z podmiotami z innych państw Unii Europejskiej.
Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217 ze zm.; dalej: „UOR”). Spółka Wnioskodawca planuje w trakcie 2025 r. wybrać formę opodatkowania przewidzianą w Rozdziale 6b ustawy o CIT, tj. ryczałt od dochodów spółek (dalej również jako „Ryczałt”). Wnioskodawca na moment wyboru tej formy opodatkowania spełni wszystkie warunki opodatkowania Ryczałtem z art. 28j ust. 1 ustawy o CIT. Wnioskodawca zatrudnia na umowę o pracę w sumie ponad 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty („Pracownicy”).
Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje nieruchomości, tj. powierzchnię lokalu użytkowego oraz auto osobowe (dalej również jako „przedmioty najmu”) które są własnością wspólną małżeńską Pana A.A. z drugim udziałowcem i członkiem zarządu Spółki. Wnioskodawca pragnie podkreślić, że przedmioty najmu nigdy nie były własnością Spółki. Spółka i Udziałowiec ustalili rynkowe warunki transakcji. Powiązania pomiędzy stronami transakcji nie wpływają oraz nie będą wpływać na ustaloną cenę oraz warunki transakcji. Porównywalna cena najmu zostałaby ustalona również z podmiotami niepowiązanymi. Innymi słowy, powiązania nie mają oraz nie będą miały żadnego znaczenia – Spółka dokonuje i będzie dokonywać transakcji rynkowych, za rynkowym wynagrodzeniem. Spółka Wnioskodawca podkreśla, że przedmiotowe Nieruchomości są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
