Interpretacja indywidualna z dnia 14 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.750.2024.2.EK
Zastosowanie zwolnienia od podatku dla szkoleń prowadzonych w Ramach programu (...), na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dla szkoleń prowadzonych w Ramach programu (...), na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy. Uzupełnili go Państwo pismem z 2 stycznia 2025 r. (wpływ 3 stycznia 2025 r. oraz 10 stycznia 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawcą jest A spółka jawna wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego (…). Spółka jest czynnym podatnikiem VAT.
Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej Spółki jest sprzedaż pomocy dydaktycznych dla placówek oświatowych. Jednocześnie Spółka w dokumentach rejestrowych (Rejestr Przedsiębiorców) zgłosiła wśród przedmiotów pozostałej działalności m.in.: 85.41.C Placówki doskonalenia nauczycieli 85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane 85.60.Z Działalność wspomagająca edukację.
W oparciu o powyższe, w toku prowadzonej działalności Spółka prowadzi szkolenia dla nauczycieli i pracowników placówek edukacyjnych, które mają na celu podnoszenie ich kwalifikacji, pozyskiwanie nowych umiejętności oraz w szczególności zdobycie kompetencji umożliwiających wykorzystanie nowoczesnych pomocy edukacyjnych w procesie kształcenia dzieci i młodzieży. Szkolenia, objęte zakresem wniosku, nie są świadczone przez Wnioskodawcę działającego jako jednostka objęta systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.). Szkolenia są nabywane przez: gminy, urzędy miasta, szkoły, itd. Wniosek dotyczy sytuacji w zakresie, w którym podmioty publiczne (szkoły, przedszkola) kupują kursy dla nauczycieli, a ww. podmioty publiczne są wskazane jako nabywcy na wystawianych przez Wnioskodawcę fakturach. Celem szkolenia jest nabycie wiadomości i umiejętności przez uczestnika, aby móc prowadzić zajęcia edukacyjne dla uczniów. Przekazywana wiedza ma charakter specjalistyczny, tj. wykorzystywana do pogłębiania wiedzy i edukowania nauczycieli, a w konsekwencji ich doskonalenia i podnoszenia kompetencji zawodowych. Szkolenia opisane we wniosku nie są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Szkolenia pozostają w bezpośrednim związku z czynnościami wykonywanymi przez nauczycieli w swej pracy. Zdaniem Wnioskodawcy, nauczyciele biorący udział w szkoleniach mogą wykorzystywać nabytą w ramach kursu wiedzę w ramach wykonywanego przez siebie zawodu. Mogą prowadzić zajęcia, rozwijać młodzież oraz prowadzić szereg czynności mających na celu wsparcie i rozwój młodzieży przykładowo w zakresie edukacji (...). Po ukończeniu szkolenia kursanci otrzymują certyfikaty ukończenia szkolenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty