Interpretacja indywidualna z dnia 21 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.420.2024.2.SJ
Brak obowiązku rozpoznania przychodu po stronie Akcjonariusza Spółki Dzielonej w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie braku obowiązku rozpoznania przychodu po stronie Akcjonariusza Spółki Dzielonej w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie akcjonariusza Spółki Dzielonej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 października 2024 r. (data wpływu 17 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. Sp. z o. o. z siedzibą w (...) (dalej: „Wnioskodawca” albo A.) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającym w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania oraz czynnym podatnikiem VAT. A. jest podmiotem pełniącym pośrednio oraz bezpośrednio funkcje holdingowe w stosunku do większości spółek z Grupy kapitałowej (...) (dalej: „Grupa (...)”).
Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie (...). Wnioskodawca planuje dokonanie podziału jednej ze Spółek, wobec której jest bezpośrednim akcjonariuszem (dalej: „Spółka Dzielona”). Spółka Dzielona jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów. Spółka Dzielona jest czynnym podatnikiem VAT oraz prowadzi działalność operacyjną z zakresu gospodarki (...), jak i działalność holdingową. Wnioskodawca jest tzw. Spółką holdingową, która posiada udziały oraz akcje w spółkach działających w branży zagospodarowania (...). Posiada udziały m. in. w Spółce Przejmującej 1 ( 100% udziałów), Spółce Przejmującej 2 (100% udziałów) oraz Spółce Przejmującej 3 (100% udziałów). Spółki te działają w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty