10.04.2024

Wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 2024 r., sygn. II OSK 2577/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie sędzia NSA Robert Sawuła sędzia del. WSA Magdalena Dobek-Rak (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Anita Lewińska-Karwecka po rozpoznaniu w dniu 10 kwietnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Spółki X w H., M. S., J. G., A. W. i R. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 24 sierpnia 2023 r. sygn. akt II SA/Lu 632/23 w sprawie ze skargi Spółki X w H., M. S., J. G., A. W. i R. J. na uchwałę Rady Miejskiej w H. z dnia 30 maja 2019 r. Nr VIII/74/2019 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta H. "[...]" oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 23 stycznia 2020 r., sygn. akt II SA/Lu 550/19, oddalił skargi: Spółki X w H., M. S., J. G., A. W. i R. J. na uchwałę Rady Miejskiej w H. z 30 maja 2019 r., nr VIII/74/2019 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta H. "[...]".

Wyrok ten został wydany w wyniku ponownego rozpoznania sprawy po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 czerwca 2023 r., sygn. akt II OSK 1897/20, którym uchylono wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 23 stycznia 2020 r., sygn. akt II SA/Lu 550/19, i przekazano sprawę do ponownego rozpoznania temu Sądowi. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził potrzebę kompleksowego ustalenia sytuacji faktycznej i prawnej każdego ze skarżących wynikającej z położenia działek stanowiących ich własność w konkretnych jednostkach planistycznych i odniesienie jej do regulacji planu. Wskazano, że przedmiotem ustaleń w granicach interesu prawnego każdego ze skarżących Sąd pierwszej instancji powinien uczynić kwestie: czy ustalenia planu nie naruszają ustaleń Studium rozumianego jako część tekstowa i graficzna (§ 18 i 21 planu); czy przebieg drogi KDL.1 jest zgodny ze studium, a ustalona klasa oraz parametry w planie (część tekstowa i graficzna planu) odpowiadają przepisom; czy dopuszczalne było ustalenie ciągu pieszo-jezdnego KX.5, zwłaszcza - czy jest to cel publiczny w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami w brzmieniu na dzień podjęcia uchwały w sprawie planu. Naczelny Sąd Administracyjny zaznaczył przy tym, że o istotnym naruszeniu art. 9 ust. 4 i art. 20 ust. 1 u.p.z.p. warunkującym uwzględnienie skargi można mówić wówczas, gdy w planie miejscowym przyjęto przeznaczenie terenu całkowicie odmienne od wskazanego w studium, a ustalenia studium nie muszą być przeniesione wprost do postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale nie mogą również być ze sobą sprzeczne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne