28.05.2024

Zgodność miejscowego planu z bardziej ogólnymi kierunkami studium uwarunkowań - Wyrok NSA z dnia 28 maja 2024 r., sygn. II OSK 2151/21

Plan miejscowy nie musi być dosłownie zgodny z zapisami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego; plan miejscowy może precyzować i uszczegóławiać ustalenia studium, które jest aktem bardziej ogólnym. Dopuszczenie funkcji w studium nie oznacza obowiązku jej wprowadzenia w planie miejscowym.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Kiermaszek Sędziowie Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Sędzia del. WSA Magdalena Dobek-Rak (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Olga Jasionek po rozpoznaniu w dniu 28 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 maja 2021 r. sygn. akt IV SA/Wa 2734/20 w sprawie ze skargi A. S. na uchwałę Rady Miejskiej w Piastowie z dnia 23 czerwca 2009 r. nr LII/243/2009 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. S. na rzecz Miasta Piastowa kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 5 maja 2021 r., w sprawie o sygn. akt IV SA/Wa 2734/20, oddalił skargę A. S. kwestionującą uchwałę Rady Miejskiej w Piastowie z dnia 23 czerwca 2009 r., nr LII/243/2009 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części Piastowa "Harcerska", w części odnoszącej się do nieruchomości stanowiącej jego własność o nr [...] położonej w P. przy ul. (...).

Sąd pierwszej instancji ustosunkowując się do zarzutu sprzeczności ustaleń planu ze studium, wskazał, że plan nie naruszył ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Piastowa, albowiem zgodnie ze studium działka nr [...], obręb [...], w Piastowie, położona jest w obszarze 1U - strefa o przewadze usług. To przeznaczenie terenu zostało utrzymane w planie miejscowym. Funkcja mieszkaniowa, towarzysząca funkcji podstawowej, pod warunkiem, że zabudowa nie przekroczy 14 m, jest przewidziana w studium jako funkcja dopuszczalna. W ocenie Sądu Wojewódzkiego, dopuszczenie tej funkcji w studium daje Radzie możliwość skorzystania z jej wprowadzenia, a nie jest obowiązkiem jej wprowadzenia. Sąd pierwszej instancji podzielił stanowisko organu, że regulacje planu miejscowego nie muszą być dosłownie recypowane z zapisów studium, gdyż wówczas brak byłoby racjonalnego uzasadnienia dla ustawowego rozróżniania studium i planu miejscowego jako aktu precyzującego władczo i konkretnie ustalenia studium, jako aktu z natury bardziej ogólnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne