Ograniczenie liczby lokali w budynku jednorodzinnym a władztwo planistyczne gminy - Wyrok NSA z dnia 30 lipca 2024 r., sygn. II OSK 1689/23
Rada Gminy nie posiada uprawnienia do ograniczania w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego liczby lokali mieszkalnych w budynkach jednorodzinnych, gdyż takie działania przekraczają granice władztwa planistycznego i stanowią nieuprawnioną ingerencję w przepisy ustawowe.
Dnia 30 lipca 2024 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Tomasz Zbrojewski sędzia del. WSA Piotr Broda po rozpoznaniu w dniu 30 lipca 2024 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rady Gminy W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2023 r., sygn. akt VII SA/Wa 1956/22 w sprawie ze skargi M. sp. z o.o. z siedzibą w W. na uchwałę Rady Gminy W. z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Gminy W. na rzecz M. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 20 kwietnia 2023 r., VII SA/Wa 1956/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) w Warszawie w sprawie ze skargi M. sp. z o.o. z/s w Warszawie (Spółkę) na uchwałę Rady Gminy W. z 13 kwietnia 2018 r. nr [...], w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. Urz. Woj. Mazow. [...], poz. [...], MPZP, plan), w pkt I. stwierdził nieważność § 10 pkt 4 zaskarżonej uchwały w odniesieniu do działki ewid. nr [...] obręb [...] w miejscowości [...], gmina W., w pkt II. zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
2.1. Jak wynika z ustaleń sądu wojewódzkiego, skarżąca zaskarżyła MPZP w zakresie § 10 pkt 4, tj. ustalającym lokalizację wyłącznie jednego wolnostojącego budynku mieszkalnego o jednym lokalu mieszkalnym na działce budowlanej. W uzasadnieniu skargi wskazała, że jest właścicielką nieruchomości stanowiącej niezabudowaną działkę o nr ewid. [...], obręb [...], położoną we wsi [...], gmina W., dla której Sąd Rejonowy w [...], [...] Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą nr [...]. Wskazana nieruchomość znajduje się na obszarze objętym planem na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, oznaczonym symbolem 1MN. W odniesieniu do ww. terenu stosuje się § 10 pkt 4 zaskarżonej uchwały. Spółka zarzuciła sprzeczność w/w przepisu uchwały z art. 3 pkt 2a ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 2021, poz. 235 ze zm., uPb) poprzez ograniczenie możliwości zabudowy działek wyłącznie jednym wolnostojącym budynkiem mieszkalnym o jednym lokalu mieszkalnym na działce budowlanej, podczas gdy w definicji budynku jednorodzinnego, zawartej w ww. przepisie uPb ustawodawca traktuje jako budynki jednorodzinne również budynki w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiące konstrukcyjnie samodzielną całość, w których dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 % powierzchni całkowitej budynku. Skarżąca wskazała w tym kontekście także na naruszenie art. 15 ust. 2 i 3 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 2021, poz. 741, Upzp) oraz § 4 pkt 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. 2003, Nr 164, poz. 1587, rozp. MI 2003) poprzez przekroczenie granic władztwa planistycznego polegające na ustanowieniu ograniczeń nieprzewidzianych przepisami prawa powszechnie obowiązującego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty