09.08.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 9 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.312.2024.2.AP

Uznanie czy wartość niespłaconych zobowiązań w tym pożyczki, które pozostałyby w Spółce na dzień zakończenia jej likwidacji i wykreślenia z rejestru przedsiębiorców KRS, będzie stanowić dla niej przychód podatkowy.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie uznania czy wartość niespłaconych zobowiązań w tym pożyczki, które pozostałyby w Spółce na dzień zakończenia jej likwidacji i wykreślenia z rejestru przedsiębiorców KRS, będzie stanowić dla niej przychód podatkowy. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 30 lipca 2024 r. (wpływ 30 lipca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego  

Wnioskodawcą (zwanym dalej „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polską Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu w postaci podatku dochodowego od osób prawnych (dalej „ustawa o CIT”) od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce ich osiągania.

Jedynym wspólnikiem Wnioskodawcy jest spółka zagraniczna - A. S.p.A z siedzibą we Włoszech (…), będąca rezydentem podatkowym Włoch. Spółka znajduje się obecnie w stanie likwidacji zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18, dalej: „KSH”).

W dniu 1 lipca 2022 r. Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę o likwidacji Spółki zaprotokołowaną w formie aktu notarialnego. W rezultacie w dniu złożenia wniosku Spółka pozostaje w stanie likwidacji. Spółka nie prowadzi już działalności gospodarczej, a jej aktywność ograniczona jest do przeprowadzenia procesu likwidacji. Podjęte przez likwidatora w toku procesu likwidacji działania zmierzają do zakończenia bieżących interesów spółki, ściągnięcia wierzytelności, wypełnienia zobowiązań i upłynnienia majątku spółki zgodnie z treścią art. 282 § 1 KSH. Podział składników majątku likwidowanej spółki pomiędzy jej wspólników (art. 286 KSH) jest ostatnim etapem likwidowania spółki (art. 282 § 1 KSH). Działania likwidatora w zakresie upłynnienia majątku Spółki nie doprowadziły jednakże do uzyskania środków umożliwiających pokrycie zobowiązań w tym z tytułu udzielonej pożyczki. Pomimo upłynnienia całego majątku Spółki w celu pokrycia istniejącego zadłużenia, istotna część zobowiązań w tym pożyczkowych nie zostanie w trakcie postępowania likwidacyjnego spłacona. W toku czynności likwidacji oczywistym stało się, że zobowiązania Spółki nie są w stanie zostać spłacone. Mając na uwadze treść art. 272 KSH likwidacja jest ostatnim etapem istnienia podatnika, której sposób przeprowadzenia jest specjalnie uregulowany, tak by zapewnić wykonanie obowiązków prawnych ciążących na Spółce. Zgodnie z wolą jedynego wspólnika Spółki po przeprowadzeniu czynności likwidacji, likwidator zamierza złożyć wniosek o wykreślenie Spółki z rejestru przedsiębiorców, pomimo istnienia niezaspokojonych zobowiązań w tym z tytułu pożyczki. Zgodnie z treścią art. 282 § 1 KSH należy w tej sytuacji przyjąć, że zobowiązania likwidowanej spółki powinny być wykonywane w zakresie, na jaki pozwala stan jej majątku. Przy tym rozumieniu przepisu nie ma przeszkód do tego, aby Sąd po zakończeniu procesu likwidacji przez likwidatora wykreślił spółkę z rejestru przedsiębiorców. Tym samym, na moment zakończenia likwidacji i wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców KRS, zobowiązania będą nadal istnieć, przy czym nie będą to należności umorzone bądź przedawnione.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne