25.07.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.431.2024.2.JK2

Obowiązki płatnika w związku z wypłatą ryczałtu na pokrycie kosztów ładowania służbowego samochodu elektrycznego lub hybrydowego w miejscu zamieszkania pracownika.

Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

  • prawidłowe - w części dotyczącej braku powstania dodatkowego przychodu w miesiącu wypłaty ryczałtu na pokrycie kosztów ładowania służbowego samochodu elektrycznego lub hybrydowego w miejscu mieszkania i braku obowiązków płatnika w miesiącu jego wypłaty,
  • nieprawidłowe - w części dotyczącej braku powstania przychodu w sytuacji powstania nadwyżki w momencie rozliczenia ryczałtu z faktycznymi wydatkami ponoszonymi przez pracownika na energię elektryczną w miejscu zamieszkania i braku obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w miesiącu rozliczenia tego ryczałtu.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z wypłatą ryczałtu na pokrycie kosztów ładowania służbowego samochodu elektrycznego lub hybrydowego w miejscu zamieszkania pracownika.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 8 lipca 2024 r. (data wpływu 8 lipca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jesteście Państwo spółką świadczącą usługi z zakresu doradztwa podatkowego. Spółka jest zakładem pracy w rozumieniu art. 32 ust. 1 ustawy o PIT, w związku z czym oblicza i pobiera w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od przychodów osiąganych przez swoich pracowników.

Udostępniacie Państwo swoim pracownikom flotę samochodów o napędzie konwencjonalnym do użytku zarówno służbowego, jak i prywatnego. Z tytułu użytkowania przez pracowników samochodów służbowym do celów prywatnych Spółka rozpoznaje po ich stronie przychód określony na podstawie art. 12 ust. 2a ustawy o PIT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne