Interpretacja indywidualna z dnia 23 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.324.2024.1.MKW
Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży nieruchomości na mocy art. 43 ust. 1 pkt. 10 Ustawy VAT.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości na mocy art. 43 ust. 1 pkt. 10 Ustawy VAT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Spółka Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca, Spółka przejmująca) jest polskim rezydentem podatkowym, czynnym podatnikiem podatku VAT posiadającym siedzibę działalności gospodarczej na terenie Polski.
Zgodnie z aktem notarialnym Repertorium (…), Spółka Sp. z o.o. Sp.k. (dalej: Spółka przejmowana) kupiła na rynku pierwotnym 25 kwietnia 2016 r. lokal mieszkalny o powierzchni 191,36 m2 oraz udział w lokalu niemieszkalnym (lokal ten stanowią miejsca postojowe, komórki lokatorskie, wentylatornia przeciwpożarowa, komora wentylacyjna, pomieszczenia pomocnicze, garaże); dalej łącznie lokal mieszkalny i udział w lokalu niemieszkalnym będzie nazywany Nieruchomością.
Powyższa transakcja została przez sprzedawcę (dalej: Deweloper) opodatkowana podatkiem od towarów i usług, przy czym wynagrodzenie przypadające na 150 m2 lokalu mieszkalnego obejmowało podatek VAT według stawki 8%. Spółka przejmowana odliczyła podatek VAT związany z nabyciem Nieruchomości.
W 2022 roku Spółka przejmowana została połączona w drodze inkorporacji ze spółką Sp. z o.o. (dalej: Spółka przejmująca). Spółka przejmująca jest następcą prawnym Spółki przejmowanej i na tej podstawie powyższa Nieruchomość stanowi jej własność.
Od czasu zakupu na lokal mieszkalny były ponoszone w latach 2017-2018 nakłady na jego wykończenie. Wysokość poniesionych nakładów nie przekroczyła jednak 30% wartości początkowej lokalu mieszkalnego. Pomimo wykończenia lokalu mieszkalnego ani Spółka przejmowana ani Spółka przejmująca nie wykorzystywały go w działalności gospodarczej. Lokal ten nie był również nigdy udostępniony podmiotom trzecim, w szczególności na podstawie umowy najmu. Zamiarem Wnioskodawcy było przeznaczenie Nieruchomości na najem krótkoterminowy, pomimo podejmowanych starań w tym zakresie nie udało się jednak uzyskać zgody wspólnoty mieszkaniowej na świadczenie tego rodzaju usług z wykorzystaniem Nieruchomości. Spółka przejmowana i jej następca prawny były jednak uprawnione do rozpoczęcia korzystania z Nieruchomości (w tym choćby samego wejścia i przebywania określonych osób w niewykończonym jeszcze lokalu mieszkalnym). Obecnie Spółka przejmująca zamierza zbyć Nieruchomość.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty