Interpretacja indywidualna z dnia 5 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.242.2024.3.PS
Możliwość zastosowania preferencyjnego opodatkowania dla osoby samotnie wychowującej dziecko.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 9 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 27 maja 2024 r. (wpływ 31 maja 2024 r.) oraz z 14 czerwca 2024 r. (wpływ 20 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
(doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku z 27 maja 2024 r.)
W dniu xx maja 2021 r., Sąd Okręgowy rozwiązał małżeństwo A i B poprzez rozwód. Sąd orzekł, że wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi powierza obojgu rodzicom, ustalając, że ich miejscem zamieszkania będzie miejsce zamieszkania matki. Sąd orzekł nadto, że strony będą wykonywały naprzemienną opiekę nad dziećmi – każda ze stron w miejscu swojego pobytu (oddzielnie). Strony wykonują orzeczenie Sądu w zakresie sprawowanej opieki. Strony w okresie sprawowania opieki wykonują ją samodzielnie – tj. bez udziału drugiego rodzica.
Wnioskodawca jest ojcem C (urodzona (…) 2009 r.) i D (urodzona (…) 2006 r.). Wnioskodawca jest osobą samotną. Wnioskodawca po orzeczonym rozwodzie nie przebywa w konkubinacie i innym związku. Po orzeczeniu rozwodu Wnioskodawca jest bardziej niż aktywnie odpowiedzialny za wychowywanie córek. W tygodniu przypadającym opiece, Wnioskodawca samodzielnie sprawuje pieczę nad córkami. Dzieci pozostające pod wyłączną opieką Wnioskodawcy (w okresie przypadającym kontaktom), zamieszkują razem z ojcem. Drugi rodzic w zasadzie w ogóle nie partycypuje w żaden sposób w kosztach utrzymania dzieci w tym w czasie, w którym dzieci przebywają u Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty