01.07.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.563.2021.14.AA

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ustawy PIT - ulga IP Box.

Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

1) ponownie rozpatruję sprawę Pana wniosku z 1 lipca 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 21 czerwca 2022 r. sygn. akt I SA/Po 112/22,

i

2) stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 1 lipca 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 1 lipca 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 sierpnia 2021 r. (wpływ 31 sierpnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego. W całym roku 2019, 2020 oraz obecnie, na podstawie pisemnie zawartych umów, wykonuje usługi polegające na programowaniu, w odpowiedzi na specyficzne wymagania (cele) swoich kontrahentów (dalej jako: „Kontrahent”). W trakcie tego procesu Wnioskodawca posiada pełną swobodę w zakresie doboru narzędzi, metod oraz strategii implementacyjnych, pozostawać jedynie musi w granicach określonych przez Kontrahenta ram czasowych oraz kosztowych. Wszelkie prawa własności intelektualnej powstałe w wyniku świadczenia wspomnianych powyżej usług (na mocy zawartych umów) przenoszone są na Kontrahenta. Zlecone przez Kontrahenta prace polegają niemal wyłącznie na opracowaniu, zakodowaniu, przetestowaniu, zaimplementowaniu określonych rozwiązań informatycznych. W ramach tych prac Wnioskodawca tworzy kod wprowadzający do finalnego produktu/usług Kontrahenta rozwiązania o charakterze funkcjonalnym oraz nie wykonuje czynności o charakterze rutynowym. Czasem tworząc kod Wnioskodawca, jako zasób dostępnej aktualnie wiedzy w zakresie oprogramowania, wykorzystuje jako bazę kod już istniejący, każdorazowo jednak finalny efekt prac Wnioskodawcy wprowadza nieistniejące wcześniej funkcjonalności. Kod tworzony jest przez Wnioskodawcę na własnym sprzęcie komputerowym, a następnie przesyłany do zdalnego repozytorium należącego do Kontrahenta. Kod tworzony przez Wnioskodawcę jest wykorzystywany przez Kontrahenta w oferowanych przez niego produktach informatycznych, a Kontrahent, z uwagi na nabycie związanych z tym utworem praw autorskich, posiada pełną dowolność we wprowadzaniu do niego modyfikacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne