Interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.151.2024.2.PK
Przekazanie wspólnikowi wierzytelności względem Spółki po likwidacji.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie:
- powstania przychodu podatkowego, z tytułu wydania Wspólnikowi majątku likwidacyjnego, w wysokości kwoty nominalnej Zobowiązania Pieniężnego – jest prawidłowe
- możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty nominalnej Zobowiązania Pieniężnego – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 1 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu podatkowego w związku z wydaniem majątku polikwidacyjnego wspólnikowi oraz możliwością zaliczenia kwoty nominalnej Zobowiązania Pieniężnego do kosztów uzyskania przychodu. Uzupełnili go Państwo pismem z 21 maja 2024 r. (wpływ 21 maja 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem wspólnym
Zainteresowany będący stroną postępowania:
A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
(…)
- Zainteresowany niebędący stroną postepowania:
Pan R.G.
(…)
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski. Wspólnikiem Spółki (posiadającym 50% udziałów w kapitale zakładowym Spółki) jest pan R.G. (dalej: „Wspólnik”), będący polskim rezydentem podatkowym.
W przyszłości możliwe jest podjęcie uchwały o likwidacji Spółki. Likwidacja zostanie przeprowadzona w trybie przewidzianym w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1577, dalej: "KSH").
Na moment likwidacji Spółce może przysługiwać w stosunku do Wspólnika wierzytelność z tytułu niespłaconego zobowiązania pieniężnego (dalej: „Zobowiązanie Pieniężne”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty