22.05.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.154.2024.2.OS

Zwolnienie z opodatkowania dostawy nieruchomości oraz możliwość wystawienia faktury.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z opodatkowania dostawy nieruchomości oraz możliwości wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż bez uwzględniania kwoty podatku.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 maja 2024 r. (data wpływu 17 maja 2024 r.) oraz pismami 17 maja 2024 r. (data wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, mającym status spółki cywilnej prowadzonej przez dwie osoby fizyczne (mąż i żona), będących rezydentami podatkowymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wspólnicy spółki cywilnej w sierpniu 2000 r. zakupili na prawach współwłasności łącznej, działając jako wspólnicy spółki cywilnej, nieruchomość tj. działkę znajdującą się w …, w woj. …, powiat …, o powierzchni … m2 wraz ze znajdującym się na niej budynkiem mieszkalnym w stanie surowym zamkniętym. Nabycie nastąpiło od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej za kwotę … zł. Zakup dokonany został z majątku spółki. Nabycie zostało przeprowadzone w oparciu o umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego, bez wystawiania faktury VAT przez zbywających oraz bez naliczania podatku VAT. Celem dokonanego zakupu nieruchomości było dokończenie i wykończenie domu i przystosowanie budynku na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej spółki cywilnej. Spółka cywilna w tej części województwa …, w której znajdowała się nieruchomość miała bowiem szereg współpracujących z nią firm z branży, w której działa. Dom w … był zatem narzędziem pozwalającym na skuteczne prowadzenie działalności w tamtym obszarze. Na dokończenie budowy budynku Spółka poniosła nakłady w kwocie ok 200.000 zł, na które wystawiano faktury i od których przysługiwało jej prawo do odliczania podatku naliczonego VAT. Suma nakładów na nieruchomość przekroczyła zatem 30% wartości początkowej tego obiektu. W 2003 r., a więc po trzech latach od nabycia nieruchomości, spółka zakończyła inwestycję i uzyskała ze Starostwa Powiatowego w … pozwolenie na użytkowanie budynku, który w dalszym ciągu był oraz jest do chwili obecnej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym wykorzystywanym przez spółkę. Zatem budynek ten od momentu oddania go do użytkowania w 2003 r. przez ponad 20 lat służył spółce cywilnej w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT. Mimo zakończenia inwestycji oraz rozpoczęcia użytkowania nieruchomości w prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka nie wprowadziła budynku do ewidencji środków trwałych i w związku z tym nie dokonywała odpisów amortyzacyjnych, mogących stanowić koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Uzasadnieniem dla takiego zaniechania był fakt czasowego zaginięcia dokumentacji związanej z nieruchomością, w tym dokumentu urzędowego poświadczającego udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Dokumentacja ta została jednak odnaleziona.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne