02.05.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 2 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.76.2024.2.AKR

Brak podlegania opodatkowaniu wniesienia aportem nieruchomości niezabudowanej do spółki.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

19 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 15 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku podlegania opodatkowaniu wniesienia nieruchomości stanowiącej niezabudowane działki do nowoutworzonej spółki jawnej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 kwietnia 2024 r. (wpływ 18 kwietnia 2024 r.).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowana będąca stroną postępowania:

·A

2)Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

·B

·C

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawcy są polskimi rezydentami podatkowymi. Wnioskodawcy A, C oraz B są rodzeństwem. A oraz C, wspólnie z bratem D (który nie jest wnioskodawcą w niniejszym postępowaniu) są współwłaścicielami nieruchomości położonej w (…), dla której prowadzona jest księga wieczysta (…).

Przedmiotowa nieruchomość składa się z sześciu działek ewidencyjnych. Trzy z sześciu działek ewidencyjnych, oznaczone numerami 1, 2 oraz 3 stanowią działki zabudowane budynkami użytkowymi. Pozostałe działki, oznaczone numerami 4, 5 oraz 6 stanowią grunty niezabudowane.

Wnioskodawcy A oraz C nabyli udziały w prawie współwłasności wyżej wskazanej nieruchomości na podstawie umowy darowizny z dnia 16 lutego 2012 roku oraz umowy darowizny z dnia 11 marca 2022 roku od swoich rodziców. Przedmiot darowizny nie został nabyty w celach odsprzedaży (w celach handlowych), lecz w celu rozdysponowania majątku rodzinnego z rodziców na troje dzieci darczyńców.

Przedmiotowa nieruchomość nie była przez Wnioskodawców wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawcy wykorzystywali ją jedynie w ramach administrowania majątkiem prywatnym, otrzymanym od rodziców w darowiźnie. Wnioskodawcy nie osiągali dochodów z tytułu własności nieruchomości wspólnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne