Interpretacja indywidualna z dnia 13 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.732.2024.2.DS
Uznanie, że wypłacenie zysku na rzecz Spółki D stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu, która nie powinna być dokumentowana fakturą VAT, oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupów, które zostaną sfinansowane środkami wpłaconymi przez Spółkę D.
Istota problemu
Głównym problemem prawnym jest określenie skutków podatkowych na gruncie VAT związanych z wypłatą zysku w ramach Konsorcjum przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki D, jak również prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami sfinansowanymi przez Spółkę D. W szczególności, problem dotyczy opodatkowania świadczenia usług oraz prawa do odliczenia VAT w świetle finansowania uzyskanego z Konsorcjum.
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy uznał, że wypłata zysku z Konsorcjum na rzecz Spółki D nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług, które podlegałoby opodatkowaniu VAT. Stwierdzono brak związku prawnego i ekwiwalentnego świadczenia, które mogłoby być uznane za usługę. Odnośnie prawa do odliczenia podatku naliczonego, organ przyznał, że Wnioskodawca ma do tego prawo, gdyż zakupy służą wykonywaniu działalności opodatkowanej VAT. Decyzja opiera się na Ustawie VAT oraz interpretacjach TSUE, które wskazują na brak odpłatnego świadczenia usług w ramach wspólnego działania konsorcjum.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:
- nieprawidłowe w kwestii uznania, że wypłacenie zysku na rzecz Spółki D stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu, która nie powinna być dokumentowana fakturą VAT, oraz
- prawidłowe w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupów, które zostaną sfinansowane środkami wpłaconymi przez Spółkę D.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
