Artykuł aktualny na dzień 15-07-2024

Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – maj 2024 r.

Kalendarium wydarzeń kwiecień 2024 r.

Maj 2024 r.

UWAGA! Projekt

Obowiązkowy KSeF nie wejdzie w lipcu 2024 r.

Według projektu nowelizacji przesunięty zostanie termin wejścia w życie obowiązkowego KSeF z 1 lipca 2024 r. na 1 lutego 2026 r. Nowy termin wdrożenia obowiązkowego KSeF będzie dotyczył wszystkich podatników VAT – zarówno czynnych, jak i zwolnionych. Nowelizacja zakłada również przesunięcie terminu stosowania tzw. rozwiązań przejściowych. Na ich podstawie przez pół roku od wdrożenia obowiązkowego KSeF nie będą stosowane kary za błędy w KSeF, nie będzie wymogu podawania numeru KSeF w poleceniach przelewu oraz możliwe będzie wystawianie faktur przy użyciu kas fiskalnych.

Ważne

Przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF to dobra informacja dla podatników, którzy zyskali więcej czasu na wdrożenie tego systemu. Również decyzja o jednoczesnym wdrożeniu tego systemu przez wszystkich podatników VAT – zarówno czynnych, jak i zwolnionych – jest korzystnym rozwiązaniem. Pierwotnie KSeF miał być wdrażany dwuetapowo, co dodatkowo mogło podatnikom przysporzyć kłopotów z ustalaniem statusu odbiorcy faktury. MF poinformował, że przyczyną przesunięcia terminu jest brak odpowiedniej wydajności systemu KSeF. Skoro taka diagnoza została postawiona, dobrze, że do tego wdrożenia nie doszło i do potencjalnego chaosu, który mógłby powstać z tego powodu (awarie, brak dostępności systemu, opóźnienia w wysyłce faktur itp.).

Źródło:

  • projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw opublikowany 29 kwietnia 2024 r. na www.legislacja.gov.pl 

Maj 2024 r.

UWAGA! Zmiany planowane od 1 października 2024 r.

Wspieranie rodziców w aktywności zawodowej

9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Ustawa trafiła do Sejmu, który będzie nad tym projektem obradował w maju.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne