Artykuł aktualny na dzień 21-05-2024

Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – marzec 2024 r.

Kalendarium wydarzeń marzec 2024 r.

Marzec 2024 

UWAGA! Zmiana stawki VAT od 1 kwietnia 2024 r.

Obniżka stawki VAT na usługi kosmetyczne – projekt

Od 1 kwietnia 2024 r. ma obowiązywać obniżona stawka VAT (8%) na większość usług kosmetycznych. Tak wynika z projektu zmiany rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek VAT.

Projekt zakłada rozszerzenie zakresu preferencji o inne świadczenia wchodzące w zakres tzw. sektora „beauty”, tj. niektóre usługi kosmetyczne, czyli usługi z kategorii pracochłonnych. Stawką obniżoną w wysokości 8% będą zatem objęte określone zabiegi kosmetyczne, takie jak np.: pielęgnacyjne i upiększające dotyczące urody i twarzy (które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej), wykonywania manicure i pedicure, stylizacji brwi i rzęs, przekłuwania uszu, związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu, w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi.

Zgodnie z rozwiązaniami stosowanymi w przepisach krajowych dotyczących VAT, zakres preferencji w obszarze usług kosmetycznych określony został przy wykorzystaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (grupowanie PKWiU 96.02.1 Usługi fryzjerskie i pozostałe usługi kosmetyczne). 

Stawką 8% będą objęte usługi sklasyfikowane w grupowaniach PKWiU:

196.02.13.0Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure
2ex 96.02.14.0Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu
396.02.19.0Pozostałe usługi kosmetyczne 

 

Ważne

Obniżenie stawki VAT na omawiane usługi wiąże się z koniecznością odpowiedniego dostosowania przez przedsiębiorców kas rejestrujących, co wymaga zabezpieczenia odpowiedniej ilości czasu na taką operację i może generować ewentualnie dodatkowe koszty w przypadku konieczności skorzystania z usług zewnętrznych serwisantów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne