Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
10.03.2021 Podatki Ubezpieczenia

Jak uniknąć błędów w rozliczaniu abonamentu medycznego finansowanego przez pracodawcę

Pakiety (abonamenty) medyczne to popularna i ceniona wśród pracowników forma dodatkowego wsparcia gwarantowanego przez pracodawcę. Pracodawca może zawrzeć dla osób zatrudnionych umowę, dzięki której pracownicy mają prawo korzystać z usług opieki medycznej świadczonych przez wybraną firmę. Wartość pakietu medycznego, w zależności od sytuacji w całości lub w części, może stanowić podstawę wymiaru składek ZUS oraz podstawę do naliczenia podatku dochodowego.

W związku ze sfinansowaniem lub współfinansowaniem przez pracodawcę pakietów medycznych powstają określone obowiązki z zakresu składek i podatku dochodowego. Występuje także ryzyko popełnienia błędów w zakresie rozliczeń z ZUS i urzędem skarbowym, które mogą narazić pracodawcę na zadłużenie wobec tych organów, a nawet na sankcje administracyjne i skarbowe.

Potencjalne błędy w zakresie stosowania wyłączenia składkowego

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany z tytułu stosunku pracy, z wyłączeniem:

  • wynagrodzenia chorobowego (stanowi ono podstawę tylko składek na ubezpieczenie zdrowotne),
  • zasiłków z ubezpieczeń społecznych,
  • przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia składkowego (tzw. wyłączenia składkowe).

Pierwszym warunkiem oskładkowania, bądź nie, danego rodzaju świadczenia jest zakwalifikowanie go do przychodu ze stosunku pracy na podstawie ustawy o pdof. Za przychody pracownicze uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (art. 12 ustawy o pdof). Zaliczamy tu przede wszystkim: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Wartość abonamentu medycznego finansowanego przez pracodawcę zasadniczo (z wyjątkami, o których mowa poniżej) stanowić będzie przychód ze stosunku pracy podlegający składkom i podatkowi dochodowemu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne