Artykuł aktualny na dzień 24-02-2024

Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – luty 2024 r.

Kalendarium wydarzeń luty 2024 r.

1 lutego 2024 r. 

JPK_VAT – dostosowanie do zmian w ustawie

Uregulowano, jak ma być ewidencjonowana w JPK_V7 faktura, gdy zrezygnowano z wystawienia faktury zaliczkowej i wystawiono tylko fakturę dokumentującą dostawę lub usługę. Możliwość rezygnacji z faktury zaliczkowej wprowadzono 1 września 2023 r., jednak nie było zmian w tym zakresie w przepisach dotyczących pliku JPK. W efekcie brakowało informacji, jakie dane należy wpisywać do JPK, ewidencjonując taką fakturę – datę dokonania dostawy, wpłaty zaliczki czy może obie te daty. W celu uregulowania tej sytuacji wprowadzono zmianę i wprowadzono zasadę, zgodnie z którą ewidencjonując taką fakturę, należy wpisywać w JPK datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, jeżeli taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury. Nie trzeba natomiast wpisywać daty otrzymania zaliczki. Zmiana obowiązuje od 1 lutego 2024 r. i ma zastosowanie, poczynając od rozliczenia za luty 2024 r.

Ważne

Z pewnością pozytywnie należy ocenić uproszczenie kwestii wystawiania faktur zaliczkowych oraz jednoznaczne uregulowanie sposobu ujawniania w ewidencji i JPK tego rodzaju faktur.

Rozporządzenie zawiera również szereg zmian, które mają wejść w życie 1 lipca 2024 r. Zostały one skorelowane z obowiązkowym Krajowym Systemem e-Faktur, który miał wejść w życie w tym terminie. W związku z zapowiadanym przez MF przesunięciem obowiązkowego KSeF, nie wiadomo czy i w jakim zakresie wejdą w życie zmiany w rozporządzeniu JPK. Z pewnością klienci powinni współpracować z obsługującym ich biurem rachunkowym oraz na bieżąco uzgadniać i dostarczać wszystkie dane wymagane do prawidłowego prowadzenia ewidencji i wysyłki JPK_VAT. W interesie klientów jest, aby dane te były ewidencjonowane i raportowane prawidłowo.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne