Interpretacja indywidualna z dnia 25 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.123.2024.4.PR
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 lutego 2024 r. wpłynął Pani wniosek z – brak daty sporządzenia – o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 20 marca 2024 r. (wpływ 25 marca 2024 r.) oraz z 10 kwietnia 2024 r. (wpływ 10 i 11 kwietnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pani po rozwodzie, dzieci mieszkają z Panią (syn (…) lat, córka (…) lat), a ojciec dzieci nie ma z nimi kontaktu od kilku lat. Nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej, ale nie zabiera dzieci do siebie, nie spędza z nimi czasu ani nie uczestniczy w ich wychowaniu. Ogranicza się wyłącznie do płacenia alimentów. Na Pani spoczywa cały ten obowiązek
W piśmie z 20 marca 2024 r. r. uzupełniła Pani opis sprawy o następujące informacje.
Wyrokiem z (…) Sąd (…) rozwiązał Pani małżeństwo z A przez rozwód, powierzając Pani wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi B i C oraz zasądzając od A alimenty na rzecz małoletniego C oraz na rzecz małoletniej B. Sąd ustalił, że małoletnie dzieci pozostają przy Pani i jednocześnie uregulował kontakty z ojcem.
Ojciec dzieci nie wywiązuje się z wyroku sądu w sprawie kontaktów z małoletnimi dziećmi. Od blisko 9 lat ojciec dzieci nie utrzymuje z nimi kontaktu i nie uczestniczy w osobistych staraniach o ich wychowanie. Posiada władzę rodzicielską, ale z niej nie korzysta. Poza opłacaniem comiesięcznych zasądzonych alimentów, w żaden inny sposób nie partycypował w kosztach utrzymania dzieci. Nie uczestniczył w osobistych staraniach w wychowanie dzieci, nie spotykał się i nie interesował się dziećmi, nie podejmował decyzji dotyczących leczenia, nie sprawował pieczy nad majątkiem, nie troszczył się o rozwój fizyczny, duchowy i intelektualny dzieci. Cały ciężar związany z utrzymaniem i wychowaniem dzieci spoczywa na Pani. Ojciec dzieci wyłącznie wpłaca na rzecz dzieci zasądzone przez sąd alimenty, ale w żaden sposób nie uczestniczy w ich wychowywaniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty