Interpretacja indywidualna z dnia 19 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.107.2024.2.MŻ
Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania nieruchomości z majątku firmy do majątku prywatnego, objęcie planowanej czynności zwolnieniem od podatku VAT, ustalenie podstawy opodatkowania oraz obowiązek dokonania korekty.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w części dotyczącej:
- opodatkowania nieodpłatnego przekazania nieruchomości z majątku firmy do majątku prywatnego – jest prawidłowe;
- objęcia planowanej czynności zwolnieniem od podatku VAT – jest nieprawidłowe;
- ustalenia podstawy opodatkowania – jest nieprawidłowe;
- obowiązku dokonania korekty – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania nieodpłatnego przekazania nieruchomości z majątku firmy do majątku prywatnego, objęcia planowanej czynności zwolnieniem od podatku VAT, ustalenia podstawy opodatkowania oraz obowiązku dokonania korekty. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 kwietnia 2024 r. (data wpływu 8 kwietnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT. W roku 2016 zakupił Pan trzy nieruchomości zabudowane budynkiem na podstawie aktu notarialnego nr (…), (…), (…). Zakupu dokonał Pan od osoby fizycznej z jej majątku prywatnego. Przedmiotowa nieruchomość została zakupiona z przeznaczeniem do celów Pana działalności gospodarczej polegającej (...). W stosunku do powyższego nabycia nieruchomości zabudowanej budynkiem nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ w ogóle nie wystąpił podatek VAT, gdyż sprzedaży dokonała osoba fizyczna w ramach rozporządzania majątkiem prywatnym. Przedmiotową nieruchomość zakwalifikował Pan jako środek trwały i przyjął Pan do ewidencji środków trwałych w 2016 roku, tj. w roku nabycia. Budynek wymagał jednak znacznych nakładów, które jako ulepszenia na środku trwałym wykonał Pan w 2016 r. Ulepszenia te wynosiły powyżej 37766,97 zł. netto i przekroczyły 30% wartości początkowej środka trwałego, ponadto przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT od tych ulepszeń - ponieważ inwestycja służyła do działalności opodatkowanej (prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej serwis telefonów). Po wykonaniu ulepszeń w 2016 r. nieruchomość została oddana do prowadzenia działalności (opodatkowany VAT). Pierwsze zasiedlenie w myśl art. 2 pkt 14 ustawy VAT nastąpiło w 2016 r. (tj. oddanie pierwszemu użytkownikowi po ulepszeniach przekraczających 30% wartości początkowej przedmiotowej nieruchomości). W 2024 roku zamierza Pan przekazać ww. nieruchomość na swój majątek prywatny. Nie wykorzystywał Pan przedmiotowej nieruchomości wyłącznie do działalności zwolnionej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty