27.02.2024

Rokowania w świetle ustawy o gospodarce nieruchomościami - Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2024 r., sygn. I OSK 2091/22

Przeprowadzenie rokowań w rozumieniu art. 124 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami nie musi kończyć się osiągnięciem porozumienia; wystarczające jest zainicjowanie i zakończenie rokowań w sposób umożliwiający podjęcie przez inwestora próby polubownego uzyskania zgody na realizację inwestycji. Obiektywne charakterystyki propozycji składanych przez inwestora, takie jak różnica w zaopiniowanej kwocie wynagrodzenia czy rozbieżność oczekiwań stron co do warunków umowy, nie świadczą samodzielnie o pozorności rokowań.

Teza od Redakcji

Dnia 27 lutego 2024 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: sędzia NSA Karol Kiczka sędzia del. WSA Anna Wesołowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2024 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Wr 321/21 w sprawie ze skargi S. J. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] maja 2021 r. znak [...] w przedmiocie ograniczenia sposoby korzystania z nieruchomości oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z 10 marca 2022 r. II SA/Wr 321/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę S. J. (Skarżący) na decyzję Wojewody D. (Wojewoda) z [...] maja 2021 r. w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości.

Skarżący zaskarżył powyższy wyrok skargą kasacyjną w całości zarzucając mu:

1. na zasadzie przepisu art. 174 pkt 1 p.p.s.a. naruszenie prawa materialnego przez błędną wykładnię art. 124 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1899, dalej: "u.g.n.") poprzez utożsamienie samego złożenia propozycji (oferty) przez inwestora z przeprowadzeniem rokowań o których mowa w tym przepisie, podczas gdy propozycja ta (oferta) miała w istocie charakter pozorny, była obiektywnie niemożliwa do przyjęcia i miała w oczywistym zamierzeniu prowadzić do jej odrzucenia, co powinno prowadzić do uznania, że rokowania w rzeczywistości nigdy się nie odbyły; co więcej rokowania te dotyczyły ustanowienia służebności przesyłu, a nie zezwolenia na ograniczenie korzystania z nieruchomości.

2. na zasadzie przepisu art. 174 pkt 2 p.p.s.a. naruszenie przepisów postępowania mających istotny wpływ na wynik sprawy, a to przepisu:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne