27.02.2024

Wywłaszczenie a utrzymanie terenów zielonych - Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2024 r., sygn. I OSK 2344/20

Utrzymanie terenów zielonych zgodnych z postanowieniami planu miejscowego nie jest równoznaczne z realizacją celu wywłaszczenia, jeśli nie doszło do celowej działalności inwestycyjnej prowadzącej do stworzenia parku jako zagospodarowanego terenu zielonego; wywłaszczenie ma na celu umożliwienie realizacji inwestycji, a nie tylko utrzymanie stanu zgodnego z planem miejscowym.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Karol Kiczka Sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska Protokolant: starszy sekretarz sądowy Małgorzata Zientala po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Lublin od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 7 lipca 2020 r. sygn. akt II SA/Lu 3/20 w sprawie ze skargi Gminy Lublin na decyzję Wojewody Lubelskiego z dnia 27 listopada 2019 r. nr GN-V.7534.2.39.2019.DK w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 7 lipca 2020 r., sygn. akt II SA/Lu 3/20 oddalił skargę Gminy Lublin na decyzję Wojewody Lubelskiego z 27 listopada 2019 r., nr GN-V.7534.2.39.2019.DK, którą - po rozpoznaniu odwołań J.K. i K.S. oraz Gminy Lublin, utrzymano w mocy decyzję Starosty Lubelskiego z 26 października 2018 r. w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.

W skardze kasacyjnej Gmina Lublin zaskarżyła wyrok Sądu I instancji w całości, wnosząc o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie, ewentualnie o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości oraz rozpoznanie i uwzględnienie w całości skargi Gminy Lublin. Skarżąca kasacyjnie wniosła o zasądzenie na jej rzecz zwrotu kosztów postępowania oraz o rozpoznanie skargi kasacyjnej na rozprawie.

Sądowi I instancji zarzucono naruszenie:

1. przepisów prawa materialnego, tj. art. 136 ust. 3 w zw. z art. 137 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r., poz. 65; dalej: u.g.n.) przez uznanie, że na nieruchomości objętej wnioskiem o zwrot nie został zrealizowany cel wywłaszczenia i jako zbędna powinna zostać zwrócona byłym właścicielom, pomimo, iż powstały na niej elementy wchodzące w skład Parku M. - w postaci ujęcia wody wraz z terenami rozwojowymi, zieleń łęgowa, parki łęgne oraz tereny strefy ochronnej - którego budowa była celem wywłaszczenia;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne