11.04.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.33.2024.4.SM

Brak opodatkowania czynności nabycia wierzytelności oraz brak opodatkowania wypłaconego przez zakład ubezpieczeniowy odszkodowania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności nabycia wierzytelności oraz braku opodatkowania wypłaconego przez zakład ubezpieczeniowy odszkodowania jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 9 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:

braku opodatkowania czynności nabycia wierzytelności,

podstawy opodatkowania ww. czynności,

braku opodatkowania wypłaconego przez zakład ubezpieczeniowy odszkodowania.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Głównym przedmiotem działalności gospodarczej (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Cesjonariusz”) jest działalność oznaczona symbolem (…). W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca nabywa, na podstawie bezwarunkowego przelewu wierzytelności (regulowanej przepisami art. 509 i in. Kodeksu cywilnego, dalej jako: „Umowa Cesji”), od poszkodowanych (dalej jako: „Poszkodowani” lub „Cedenci”) wierzytelności przysługujące im wobec zakładów ubezpieczeń (dalej również jako: „Dłużnicy”) z tytułu szkód komunikacyjnych w pojazdach.

Praktyki redukcji świadczeń wypłacanych przez zakłady ubezpieczeń stały się na tyle powszechne, że Poszkodowani zdają sobie sprawę, że samodzielnie nie uzyskają tego, co im się w świetle prawa należy. W związku z tym, Poszkodowani zawierają z Wnioskodawcą Umowy Cesji, których przedmiotem jest wyłącznie sporna część odszkodowania, której zbywca (Cedent), z różnych przyczyn, nie może samodzielnie egzekwować od Dłużnika. Nie chodzi o incydentalne przypadki utrudniania wypłaty Poszkodowanym odszkodowań, lecz o powtarzalne metody postępowań zakładów ubezpieczeń, polegające m.in. na zaniżaniu stawek roboczogodzin, opieszałości i niedopełnianiu obowiązków informacyjnych, utrudnianiu dostępu do akt sprawy, sztuczne przedłużanie procedury i spotkań z przedstawicielami firm ubezpieczeniowych, z czym wiąże się konieczność ponoszenia przez Poszkodowanych dodatkowych wydatków i kosztów czy koni eczność konsultacji z doradcami, wizyty w kancelarii lub sądzie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne