03.04.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 3 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.896.2023.4.AM

Zwolnienie od podatku VAT transakcji sprzedaży apartamentów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 22 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT transakcji sprzedaży apartamentów. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 marca 2024 r. (wpływ 25 marca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (z uwzględnieniem uzupełnienia wniosku)

Jest Pan właścicielem … apartamentów …, które wynajmuje Pan w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do firmy zarządzającej. Apartamenty zakupił Pan wraz z żoną prywatnie w 2011 roku od firmy deweloperskiej, w stanie wykończonym. Są to lokale niemieszkalne. Apartamenty wynajmowane były w ramach najmu prywatnego, a od … 2021 r. najem prowadzi Pan w formie działalności gospodarczej. Od … 2018 r. jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT. Od zakupu powyższych apartamentów nie miał Pan prawa do odliczenia podatku naliczonego. Dodatkowo nie poniósł Pan znaczących wydatków związanych z utrzymaniem przedmiotowych lokali, a poniesione wydatki były niższe niż 30% wartości początkowej nieruchomości. Główne wydatki poniesione w latach 2021-2023, od których dokonał Pan odliczenia podatku naliczonego to: zakup …, zakup … o łącznej wartości … zł netto, zakup … o łącznej wartości … zł netto. Wraz z żoną rozważa Pan częściową sprzedaż posiadanych apartamentów, które aktualnie są przedmiotem najmu.

W piśmie z 22 marca 2024 r. w odpowiedzi na pytania Organu wskazał Pan:

Na pytanie: „Czy nabycie apartamentów w 2011 roku nastąpiło w ramach czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT?” odpowiedział Pan, że apartamenty niemieszkalne zostały nabyte od dewelopera, przeniesienie własności nastąpiło aktem notarialnym w 2011 roku na rzecz małżonków posiadających wspólność majątkową. Przedmiot zakupu określony w akcie notarialnym został zwiększony o VAT. Nabywca nie miał prawa do odliczenia podatku VAT, zakup stanowił własność prywatną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne