Interpretacja indywidualna z dnia 27 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.130.2024.2.MS2
Skutki podatkowe dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 2 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów w spółce. Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:
A. Sp. z o.o.
2) Zainteresowani niebędący stroną postępowania:
- B. Sp. z o.o. w likwidacji
- J. K.
- K. Z.
Opis zdarzenia przyszłego
A. Sp. z o.o. (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie agencji reklamowych, portali internetowych oraz inną podobną działalność. Spółka jest podatnikiem na gruncie ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „Ustawa o CIT”) posiadającym siedzibę w Polsce oraz podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
Aktualnie wspólnikami Spółki są:
- B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Wspólnik 1” lub „Zainteresowany 1”),
- J. K. (dalej jako: „Wspólnik 2” lub „Zainteresowany 2”),
- K. Z. (dalej jako „Wspólnik 3” lub „Zainteresowany 3”).
Wnioskodawca oraz Wspólnik 1 są podatnikami na gruncie ustawy z 5 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: „Ustawa o CIT”), posiadają polską rezydencję podatkową oraz podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wspólnik 1 został poddany procedurze rozwiązania spółki. Otwarcie likwidacji nastąpiło 1 lutego 2024 r.
Wspólnik 2 oraz Wspólnik 3 są podatnikami na gruncie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: „Ustawa o PIT”), posiadają polską rezydencję podatkową oraz podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty