Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.3.2024.3.AP
Rozpoznanie przychodów w związku z aportem do spółki jawnej niewymagalnych wierzytelności.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania przychodów w związku z aportem do spółki jawnej niewymagalnych wierzytelności. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 lutego 2024 r. (wpływ 4 marca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka, dalej jako „Wnioskodawczyni”, prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem NIP: (…) i posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stosownie do postanowień art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.), dalej: „ustawa o CIT”. Przeważającą działalność gospodarczą Wnioskodawczyni stanowi wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (kod PKD 68.20.Z). W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawczyni świadczy usługi najmu powierzchni biurowej oraz sal konferencyjno-szkoleniowych.
Wnioskodawczyni planuje utworzenie i przystąpienie do spółki jawnej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: spółka jawna) poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego. Drugim wspólnikiem w spółce jawnej będzie osoba fizyczna, polski rezydent podatkowy. Każdemu ze wspólników przysługiwać będzie prawo do 50% udziału w zyskach spółki jawnej. Celem pokrycia wkładu umówionego Wnioskodawczyni wniesie do spółki jawnej wierzytelności niewymagalne z umów o świadczenie usług przez Wnioskodawczynię, które nie będą jeszcze zafakturowane, a usługi – w dniu wniesienia wkładu – nie będą wykonane. Przedmiotem wkładu będą zatem wyłącznie indywidualnie oznaczone wierzytelności niewymagalne o zapłatę czynszu najmu wynikające z umów zawartych z najemcami. Treść umów będzie zawierać szczegółowe określenie wzajemnych świadczeń oraz ich wycenę (stawkę czynszu najmu, okres rozliczeniowy, ewentualnie wynagrodzenie dodatkowe).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty