19.01.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2024 r., sygn. I FSK 1894/22

Zabezpieczenie majątkowe stosowane przez organ podatkowy przed wydaniem decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego jest dopuszczalne, gdy na podstawie całości materiału dowodowego można uprawdopodobnić istnienie wysokiego ryzyka niewykonania przez podatnika zobowiązań podatkowych.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. sp.j. z siedzibą w G. (obecnie R. sp.j. z siedzibą w G.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 września 2022 r. sygn. akt I SA/Gd 637/22 w sprawie ze skargi R. sp.j. z siedzibą w G. (poprzednio R. s.c. [...]) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. z dnia 7 kwietnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania w podatku od towarów i usług za okres od lutego do grudnia 2019 r., I, II, III, IV kwartał 2020 r. oraz zabezpieczenia na majątku 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od R. sp.j. z siedzibą w G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z 13 września 2022 r., sygn. akt I SA/Gd 637/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę R. spółka jawna z siedzibą w G. (dalej skarżąca spółka) od decyzji Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. z 7 kwietnia 2022 r., w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania w podatku od towarów i usług za okresy od lutego 2019 r. do grudnia 2019 oraz za I-IV kwartał 2020 r. oraz zabezpieczenia na majątku.

2. Uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

2.1. Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu wyroku ustalił, że decyzją z 7 kwietnia 2022 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w G. (dalej organ drugiej instancji) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w G. (dalej organ pierwszej instancji) z 9 listopada 2021 r. w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okresy od lutego 2019 r. do grudnia 2019 oraz za I-IV kwartał 2020 r. oraz zabezpieczenia jej na majątku podatnika.

2.2. Sąd pierwszej instancji stwierdził, że na podstawie zgromadzonego i prawidłowo ocenionego materiału dowodowego organy podatkowe zasadnie przyjęły, że istnieje obawa niewykonania przez skarżącą spółkę zobowiązań podatkowych. Podkreślił, że ustalenia takie opierały się analizie plików JPK_VAT, deklaracji VAT, informacji PIT–11 i PIT8B i świadczyły o nieprawidłowym rozliczaniu przez skarżącą podatku od towarów i usług od podmiotów wskazanych w zaskarżonej decyzji związanym z uczestniczeniem w procederze odliczania podatku naliczonego z faktur niedokumentujących rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, co w okolicznościach niniejszej sprawy nie dawało gwarancji wykonania przyszłych zobowiązań podatkowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne