19.01.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2024 r., sygn. I FSK 1929/22

Decyzja o zabezpieczeniu wykonania zobowiązania podatkowego może być wydana przed określeniem wysokości tego zobowiązania i równocześnie z wszczęciem postępowania kontrolnego, jeśli organ podatkowy uprawdopodobni istnienie wysokiego ryzyka niewywiązania się podatnika z przyszłego zobowiązania.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. sp.j. z siedzibą w G. (obecnie K. sp.j. z siedzibą w G.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 września 2022 r. sygn. akt I SA/Gd 642/22 w sprawie ze skargi K. sp. j. z siedzibą w G. (poprzednio K. s.c.) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. z dnia 7 kwietnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania w podatku od towarów i usług za okres od maja 2019 r. do grudnia 2019 r., I, II, III, IV kwartał 2020 r. i I kwartał 2021 r. oraz zabezpieczenia na majątku 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od K. sp.j. z siedzibą w G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z 6 września 2022 r., sygn. akt I SA/Gd 642/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę K. spółka jawna z siedzibą w G. (dalej skarżąca spółka) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. z 7 kwietnia 2022 r., w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania w podatku od towarów i usług za okresy od maja 2019 r. do grudnia 2019 r., za I, II, III, IV kwartał 2020 r. i za I kwartał 2021 r. oraz zabezpieczenia na majątku skarżącej spółki.

2. Uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

2.1. Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu wyroku ustalił, że decyzją z 7 kwietnia 2022 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w G. (dalej organ drugiej instancji) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w G. (dalej organ pierwszej instancji) z 9 listopada 2021 r. w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okresy od maja 2019 r. do grudnia 2019 r., za I, II, III, IV kwartał 2020 r. i za I kwartał 2021 r. oraz zabezpieczenia jej na majątku skarżącej spółki.

2.2. Sąd pierwszej instancji stwierdził, że na podstawie zgromadzonego i prawidłowo ocenionego materiału dowodowego organy podatkowe zasadnie przyjęły, że istnieje obawa niewykonania przez skarżącą spółkę zobowiązań podatkowych. Podkreślił, że ustalenia takie opierały się analizie plików JPK_VAT, deklaracji VAT, informacji PIT–11 i PIT8B i świadczyły o nieprawidłowym rozliczaniu przez skarżącą podatku od towarów i usług od podmiotów wskazanych w zaskarżonej decyzji związanym z uczestniczeniem w procederze odliczania podatku naliczonego z faktur niedokumentujących rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, co w okolicznościach niniejszej sprawy nie dawało gwarancji wykonania przyszłych zobowiązań podatkowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne