06.09.2022

Wyrok NSA z dnia 6 września 2022 r., sygn. III OSK 1169/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Piotr Korzeniowski Sędziowie Sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 6 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 grudnia 2018 r. sygn. akt VIII SA/Wa 718/18 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Radomiu z dnia [...] sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zobowiązania do przywrócenia stanu poprzedniego wody na gruncie lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom I. uchyla zaskarżony wyrok, zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Radomiu na rzecz J. K. kwotę 927 (dziewięćset dwadzieścia siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 grudnia 2018 r. sygn. akt VIII SA/Wa 718/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Radomiu z dnia [...] sierpnia 2018 r. nr [...] uchylającą w całości decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] odmawiającą zobowiązania Prezydenta Miasta [...] do przywrócenia stanu wody na gruncie lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom i orzekającą w ten sposób, że odmówiono zobowiązania Skarbu Państwa reprezentowanego przez Prezydenta Miasta [...] do przywrócenia stanu poprzedniego wody na gruncie lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom.

W motywach orzeczenia Sąd pierwszej instancji przywołując treść art. 29 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2017 r. poz. 1121 z późn. zm.) zwanej dalej w skrócie P.w. wskazał, że to na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek takiego jej użytkowania, by nie powodować zmian w stanie wody na gruncie wpływających szkodliwie na grunty sąsiednie, a jeżeli już do takiej niepożądanej zmiany dojdzie, to na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek usunięcia stwierdzonych przeszkód lub zmian. Zastosowanie instrumentów przewidzianych w art. 29 ust. 3 P.w. wymaga wykazania przez organ prowadzący postępowanie łącznego wystąpienia dwóch przesłanek: 1) wywołania przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie, 2) szkodliwego oddziaływania przez taką zmianę na grunty sąsiednie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne