Interpretacja indywidualna z dnia 4 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.11.2024.1.BM
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego nabytego w drodze darowizny.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 stycznia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 28 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego nabytego w drodze darowizny.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W dniu 9 maja 2014 roku aktem notarialnym nabyła Pani w drodze darowizny od swojej siostry, mieszkanie stanowiące odrębną nieruchomość.
Powyższa nieruchomość obciążona była hipoteką umowną w łącznej wysokości (...) złotych z tytułu zabezpieczenia kredytu zaciągniętego przez Darczyńcę w dniu 23 stycznia 2013 roku.
Pismem z dnia 21 stycznia 2016 roku Kredytobiorca ((...) S.A.), uznał Panią jako dłużnika rzeczowego i wezwał do spłaty kredytu, zabezpieczonego hipoteką. W związku z uruchomieniem przez Wierzyciela ((...) S.A.) procedery egzekucyjnej wobec Pani, została podjęta decyzja o sprzedaży powyższej nieruchomości.
Aktem notarialnym z dnia 27 września 2018 roku dokonała Pani sprzedaży nieruchomości za ceną (...) złotych. Kwota uzyskana ze sprzedaży mieszkania została podzielona następująco: (...) złotych na rzecz ((...) S.A.) oraz kwoty (...) złotych na poczet zaległości do Wspólnoty Mieszkaniowej z tytułu zaległego czynszu.
Mając na uwadze stan faktyczny w sprawie wystąpiły przesłanki, określone w art. 30e ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, skutkujący wystąpieniem podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości.
Pytanie
Czy będąc dłużnikiem rzeczowym, jednocześnie przekazując na rachunek bankowy Wierzyciela hipotecznego ((...) S.A.) kwotę (...) złotych z tytułu sprzedaży nieruchomości, może Pani zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu, powyższą kwotę zgodnie z art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty