Interpretacja indywidualna z dnia 21 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.619.2024.2.AK
Sprzedaż kryptowalut nabytych na upadłej giełdzie - postępowanie sądowe.
Interpretacja indywidualna
- stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży kryptowalut.
Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 7 października 2024 r. data nadania 8 października 2024 r. (wpływ 14 października 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego:
Podatnik, polski rezydent podatkowy, przed ponad 10 laty (co najmniej od roku 2011) rozpoczął nabywanie kryptowaluty Y. (Y.) na polskiej upadłej już giełdzie C. i transferował ją na japońską giełdę D.
Podatnik wszystkie transakcje wykonywał jako osoba fizyczna. Jednak pod koniec istnienia giełdy D. miał w Polsce jednoosobową działalność. Zarejestrował ją: 6 września 2013 r., a więc w trakcie korzystania z giełdy D. PKD zarejestrowanej wówczas JDG to: 62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem. JDG była aktywna w dniu upadku giełdy. Po za pierwszy prowadzenie JDG zostało zawieszone w październiku 2017 r. Data wznowienia 02.01.2018 r. Następnie prowadzenie JDG zostało zawieszane 31 lipca 2022 r. Taki status: czyli zawieszony ma JDG do dziś.
Sposób zawarcia przez Podatnika umowy z giełda D. odbywał się tak, jak ma to miejsce obecnie na każdej giełdzie krypto czy u dowolnego brokera: w momencie zakładania konta użytkownik był zobowiązany potwierdzić, że zapoznał się z zasadami polityki portalu, głównie Terms and Conditions (czyli szczegółowymi warunkami). Wszystkie pliki, co do których treści znajomość się należało potwierdzić, były dostępne w Internecie, w okienku użytkowania konta portalu. Podatnik nie dysponuje potwierdzeniem zawarcia umowy z giełdą. Posiada potwierdzenia email o posiadaniu konto na D. z dnia 14 lutego 2014 r. Dodatkowo zarchiwizował inną wiadomość email z dnia 11 lutego 2014 r. dokumentującą, że próbował wycofać środki z D. - dyspozycja nie została jednak zrealizowana.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty