17.05.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 maja 2022 r., sygn. I FSK 371/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 października 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 2031/21 w sprawie ze skargi M.K. na postanowienie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 12 lipca 2021 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia blokady rachunków bankowych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

Wyrokiem z 21 października 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 2031/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M.K. (dalej: Strona lub Skarżący) na postanowienie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: Szef KAS) z dnia 12 lipca 2021 r., nr [...] w przedmiocie przedłużenia blokady rachunków bankowych.

2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji stan faktyczny

2.1. Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego pismem z 7 czerwca 2021 r. zawiadomił o dokonaniu blokady na okres 72 godzin dwóch rachunków bankowych prowadzonych na rzecz Skarżącego przez X. S.A. z siedzibą w W. Zebrane bowiem przez Naczelnika UCS informacje wskazały, że Skarżący może wykorzystywać sektor finansowy do wyłudzeń skarbowych, z uwagi na wysokie ryzyko wynikające z faktu, iż podmiot kwalifikowany mógł być świadomym uczestnikiem procederu polegającego na obniżeniu podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony wykazany w fakturach VAT dokumentujących czynności, które nie zostały dokonane.

2.2. Po dokonaniu blokady rachunków bankowych na 72 godziny, w dniu 8 czerwca 2021 r. została wszczęta kontrola celno-skarbowa wobec Skarżącego w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za okres od kwietnia 2020 r. do marca 2021 r.

Naczelnik UCS postanowieniem z 10 czerwca 2021 r. przedłużył termin blokady rzeczonych rachunków bankowych na czas oznaczony nie dłuższy niż trzy miesiące, tj. do dnia 10 września 2021 r., do kwoty 334 753,50 zł. Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie organ w szczególności zaznaczył, że na podstawie zebranych informacji (uzyskanych m.in. w oparciu o: analizę przepływów na wskazanych wyżej rachunkach bankowych, porównań pomiędzy przepływami na tych rachunkach a transakcjami wykazanymi w plikach JPK_VAT złożonych przez Skarżącego i jego kontrahentów, dane uzyskane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz Centralnej Bazy Ksiąg Wieczystych) Skarżący-podmiot kwalifikowany może uczestniczyć w wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Jak podkreślono u kontrahentów Skarżącego, tj. spółkach K. i S. dokonano blokady środków finansowych na rachunkach bankowych oraz zostały wszczęte kontrole celno-skarbowe. Z kolei spółka A. dokonuje zakupów bezpośrednio od spółki S. i od spółki K.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne