28.06.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2022 r., sygn. I FSK 563/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Jakimowicz (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 grudnia 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 908/21 w sprawie ze skargi S. sp. z o.o. w W. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 17 lutego 2021 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług za lipiec 2018 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie na rzecz S. sp. z o.o. w W. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 grudnia 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 908/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi S. sp. z o.o. z siedzibą w W., uchylił postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 17 lutego 2021 r. o nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług za lipiec 2018 r. oraz zasądził na rzecz skarżącej spółki zwrot kosztów postępowania sądowego.

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia Sąd I instancji na wstępie podkreślił, że dla przedłużenia terminu zwrotu podatku w oparciu o art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r., poz. 106 z późn. zm.) w zw. z art. 274b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), nie wystarczy sam fakt wszczęcia i prowadzenia procedury podatkowej. W opinii WSA zaskarżone postanowienie, jak i poprzedzające je postanowienie organu I instancji nie zawierało dostatecznego uzasadnienia przedłużenia terminu zwrotu podatku. Po pierwsze, żadne z nich nie precyzuje powodów, dla których zasadność dokonania na rzecz spółki zwrotu budzi wątpliwości. Po drugie, nie wskazano w sposób przekonujący, że zachodzi potrzeba przedłużenia terminu zwrotu w związku z planowanymi czynnościami organu podatkowego. Nie wyjaśniono bowiem znaczenia, jakie dla rozstrzygnięcia zasadności zwrotu podatku mają informacje z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (w okresie objętym kontrolą spółka realizowała projekt współfinansowany przez tę instytucję), a brak przesłuchania świadka Z. W. nie mógł stanowić podstawy przedłużenia terminu zwrotu podatku, skoro w dacie wydania postanowienia organu I instancji świadek ten był już przesłuchany przez inny organ, zaś protokół tego przesłuchania doręczono organowi dwa dni po dacie wydania zaskarżonego postanowienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne